Rīga – azartspēļu perēklis

Spēļu zāles Rīgā viennozīmīgi ir par daudz! Izejot no savas mājas pagalma Rīgā un paskatoties pa labi un kreisi abos virzienos Aleksandra Čaka ielā es varu dažu kvartālu ietvaros saskatīts vismaz četrus azartspēļu zāles “Fēnikss”. Turklāt ejot tuvāk centram spēļu zāļu skaits tikai pieaug. Vai tiešām azartspēļu bizness ir tik populārs, ka katrā kvartālā vidēji ir divi azartspēļu kantori? Bail pat iedomāties, cik daudz spēļu zāles (varbūt kāds ir skaitījis?) ir visā Brīvības vai Aleksandra Čaka ielas garumā.

Redzot, ka ir tik daudz “Fēniksi” (pie Centrālās stacijas tie ir ielas pretējās pusēs) neviļus gribas noskaidrot, cik Rīgā to ir kopumā. Izrādās, ka laimētava “Fēnikss” ir SIA “ALFOR” pārziņā, kurai pieder 122 (!!) spēļu zāles visā Latvijā, no kurām 71 (!) atrodas Rīgā. Turklāt, tie ir tikai vienas firmas dati, bet uzņēmumu, kas nodarbojas ar azartspēļu biznesu Latvijā ir vairāk kā vajag. Izrādās divarpus gadu laikā spēļu automātu skaits Latvijā ir samazinājies divkārt, taču joprojām visā Latvijā ir 330 spēļu zāles (avots – kasjauns.lv).

Laimētavā par katru spēļu automātu vai kāršu galdu ik gadu jāmaksā lieli nodokļi:

1) rulete (cilindriskā spēle) — par katru ruletes rotējošajai iekārtai pievienoto spēļu galdu — Ls 9600;
2) kāršu un kauliņu spēles — par katru galdu — Ls 9600;
3) videospēles un mehāniskie automāti — par katra automāta katru spēles vietu — Ls 1680.

Gada nogalē bija plānots, ka nodokļos no azartspēlēm iekasēs 25 miljonus latus, tāpēc spējat iedomāties, kādiem jābūt ienākumiem un pieprasījumam pēc laimētavām, lai firmas spētu šīs summas segt un vēl pelnīt? Neatradu precīzu statistiku, cik daudz latvieši slimo ar azartspēļu atkarību (vecā materiālā figurēja 4-5% Latvijas iedzīvotāji), taču, cilvēki, beidzot sāciet domāt ar galvu! Azartspēles ir pārāk pieejamas – it sevišķi internetā (par interneta pokeri runā gandrīz jau katrā kompānijā), kur nepilngadīgajiem savu vecumu ir ļoti viegli slēpt.

Tikai apsveicams ir jēkabpiliešu aicinājums, ka Latvijā drīkst atvērt tikai vienu spēļu zāli uz 10 000 iedzīvotāju. Veicot nelielus aprēķinus, šobrīd uz katriem 6778 iedzīvotājiem ir viena spēļu zāle. Rīgā šis skaitlis noteikti ir vēl lielāks. Tiesa, Latvijas kasē azartspēļu bizness ienes smuku summu, tāpēc vēl viens iemesls, kāpēc nekas šajā jomā varētu kādu laiku nekas nemainīties.

Visbeidzot – pastāsti savu pieredzi ar spēļu zālēm! Vēl nevienā no spēļu zālēm Rīgā pēc savas iniciatīvas neesmu spēris. Dažu eiro esmu zaudējis spēļu automātos uz prāmja ceļā uz Stokholmu vai Helsinkiem. Kā ir ar tevi?

3 thoughts to “Rīga – azartspēļu perēklis”

 1. Tas ka šīs “laimētavas” (nosaukums pats par sevi rada sejā neviltoti ironisku smīnu) ir pārāk daudz, būtībā pat ezim skaidrs. Taču tik spēcīgu lobiju, ar tukšu muldēšanu un klauvēšanu pie sirdsapziņu sašūpot pat neizdosies. Diemžēl, bet tā tas ir.
  Variants jau noteikta teritorija, kurā atļaut šādas darbības(Las Vegasas modelis pie jeņķiem), tas atrisina minētās problēmas, taču rada jaunus problēm jautājumus, kurus risināt, piemēram kā kontrolēt šo teritoriju, lai noziedzības līmenis nekāpj mākoņos.

 2. Lai gan neesmu nekāds spēlmanis un kā jau lielai daļai – mana pieredze aprobežojas ar pāris eiro uz prāmja -, domāju, ka jāklapē vien ciet tie ik-uz-kvartāla kantori.
  Priecē fakts, ka ir jau varen daudz aizvēruši – to var manīt!

 3. Vai kādu ar varu rauj iekšā spēļu zālē? Man šķiet, ka nē ! Ja nepatīk, tad neej un viss ! Mani, piemēram, vairāk uztrauc lombardi, kas savairojušies uz katra stūra un pat strādā augu diennakti. Kā šķiet, kas ir šo iestāžu klienti un uz ko tās “vārās” ? Esmu pārliecināts, ka tādejādi tiek atbalstīti narkomāni, kuri naktī uz ielas kādam atņēmis telefonu vai rotaslietu un netiek apgrūtināti ar ilgu meklēšanu, kur tikt pie naudas.
  Mani uztrauc arī apšaubāmas kvalitātes “kebabnīcas”, kas arī sastopamas uz katra stūra. Protams, jaunā paaudze uz to “pavelkas”, jo tas taču ir stilīgi, tāpat kā iet uz “hesīti”, “maķīti”, “staķiku” iestumt māgā kārtējo fast-food . Pēc dažiem gadiem brīnīsimies par vidēja vecuma cilvēkiem ar ievērojamu lieko svaru ( kā pašlaik ASV ).
  Mani daudz kas vēl uztrauc, bet es tomēr cenšos nejaukties lietās, no kurām neko nesaprotu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.